FOYLE CUP: Day Four football results

Derry Colts captain Zack Dougherty celebrates his decisive goal for the under 12s against Tristar during Thursday's Foyle Cup fixtures. Pic by PressEye Ltd.
Derry Colts captain Zack Dougherty celebrates his decisive goal for the under 12s against Tristar during Thursday's Foyle Cup fixtures. Pic by PressEye Ltd.

The honour of lifting the first trophy of this year’s Hughes Insurance Foyle Cup went to Donegal Women League A, who beat Ballymoney United on a penalty shoot-out in the under 11 cup.

Winners of the under 11s’ Plate were Crusaders Strikers over Donegal Women League B. The under 13s’ Cup, Plate and Rosebowl winners were - respectively - Inishowen Girls B, Ballymoney United and Banbridge Rangers.

Results from Day Four were:

Under 9

Kilmac Acad 0 v 1 Glentoran Ac Colts, Mfelt Sky B 2 v 1 Ballymoney Utd, Glentoran Ac 6 v 0 Limavady Utd, Milford Utd 1 v 1 B Peacock YL(B Peacock won 3-2 on pens), Glentoran Ac Colts 0 v 1 Mfelt Sky B, Kilmac Acad 1 v 2 Ballymoney Utd, Limavady Utd 2 v 2 Milford Utd(Milford won 2-0 on pens), Glentoran Ac 4v 0 B Peacock YL, Coleraine FC 0 v 1 Mfelt S Blue Colts, Letterkenny R 2 v 3 Illistrin FC, Maiden City 0 v 0 Tristar FC(Miaden CIty won 2-1 on pens), Ballinmallard FC 1 v 1 Ballyraine FC(Ballyraine won 2-1 on pens), Mfelt S Blue Colts 3 v 1 Illistrin FC, Coleraine FC 3 v 2 Letterkenny R, Tristar FC 3 v 1 Ballinmallard FC, Maiden City 4 v 0 Ballyraine FC, Lagan Harps 7 v 0 Strabane Ath, Portrush FC 2 v 1 Newhill Fc, Ballinamallard Colts 1 v 1 Sion Swifts B (Ballinmallard won 2-1 on pens), Glen Rovers 1 v 1 Aileach FC( Glen Rover won 2-1 on pens), Strabane Ath 1 v 3 Newhill Fc, Lagan Harps 1 v 0 Portrush FC, Sion Swifts B 1 v 3 Aileach FC, Ballinamallard Colts 2 v 1 Glen Rovers, Hillsborough B. 7 v 1 Ballymoor FC, Foyle Haps 5 v 1 Limavady Utd Colts, Oxford Utd 5 v 0 Illistrin Colts, Culmore FC 2 v 3 Don Boscos, Hillsborough B. 2 v 2 Foyle Haps(Foyle Haps won 5-4 on pens), Ballymoor FC 3 v 4 Limavady Utd Colts, Illistrin Colts 0 v 2 Culmore FC, Oxford Utd 1 v 1 Don Boscos(Oxford won 2-1 on pens), Tristar Jun 0 v 2 Lagan Harps Colts, Carn FC 0 v 2 Newell FC, Mountjoy Utd 0 v 1 Moyola Pk FC

Under 10

Buncrana Hearts 3 v 2 Eglinton Eagles, Trojans FC 2 v 1 Lagan Harps, B Peacock YL 0 v 4 Ballinamallard FC, Carniny Y 1 v 1 Ballyraine FC, Culmore FC 2 v 2 Milford Utd, Mountjoy Utd 0 v 2 Redcastle Y, Glen Rovers 0 v8 Oliver Pkt FC, Tristar Colts 1 v 9 Illistrin FC, Foyle Harps 3 v 3 Clooney SS, Don Boscos 1 v 2 Hillsboro BoysJun, Hillsboro Boys 5 v 0 Sion Swifts, Strabane Ath 1 v 4 Oxford Sunnyside, Clonmany Shamrocks 3 v 0 Phoenix Ath, Northend Utd 1 v 2 Dungiven Celtic, Mfelt S B. Colts 1 v 1 Coleraine FC, Ballymoor FC 0 v 1 Cockhill Celtic, Limavady Utd 3 v 1 Carn FC, Oliver Pkt Colts 0 v 1 Ballyraine Colts, Illies Celtic 1 v 0 Quigley PS, Tristar FC 1 v 1 Clooney SS Colts, Limavady U.Colts 0 v 1 Hillsboro B Colts, Oxford Utd 5 v 0 Mfelt Sky Blues, Ballymoney Utd 0 v 0 Leterkenny R, Oliver Pkt Jun 0 v 0 Larne FC, Trojans FC 5 v 1 Oxford Utd, Dungiven Celtic 1 v 0 Cockhill Celtic, Ballinamallard FC 0 v 0 Tristar FC(Tristar won 4-0 on pens), Hillsboro Boys 2 v 2 Limavady Utd(Limavady won 4-3 on pens), Trojans FC 3 v 1 Dungiven Celtic, Oxford Utd 3 v 2 Cockhill Celtic

Under 11

Hamilton Acad. 1 v 1 Mid Ulster YL, Oliver Pkt FC 0 v 0 Inishowen YL, Ballinamallard Fc 5 v 0 Oliver Pkt Colts, Kick Start 1 v 0 South Donegal SB, Warrenpoint T 0 v 4 Tristar Colts, Ballyraine Utd v Drumkeen Utd, Fintown Harps 1 v 0 Maiden City, Culmore FC 0 v 3 Bt Stars FC, Lagan Harps 2 v 1 Ballycastle Utd, Foyle Harps FC 4 v 1 Ballymoor FC, Limavady U Y 3 v 0 Oxford Colts, East Coast Strikers 0 v 1 Coleraine FC, Hillsboro Boys Colts 1 v 3 Clooney SS, B Peacock YL 0 v 2 Dungannon Utd, Hillsbor Boys 6 v 0 Trojans FC, Killea FC 0 v 0 Newbuildings FC, Finn Harps 1 v 0 Strabane Ath, Magherafelt S.B. 1 v 1 Milford Utd, Larne Y 1 v 0 Rosario FC, Dergview FC 0 v 1 Oxford Utd, Bonagee Utd 0 v 2 llistrin FC, Kilmac Ac 3 v 0 Dungiven Celtic, Bt Stars FC 0 v 1 Dungannon Utd, Ballinamallard Fc 0 v 0 Tristar FC(Tristar won 4-2 on pens), Oliver Pkt FC 1 v 0 Oxford Utd, Lagan Harps v Strabane Ath, Inishowen YL 1 v 1 Bt Stars FC(Bt Stars won 9-8 on pens), Raphoe Town 1 v 2 B Peacock Y

Under 12

B Peacock YL 0 v 0 Rosario FC (B Peacock won 5-4 on pens), Sheff Utd 6 v 1 Letterkenny &Dist, Warrenpoint Town 1 v 2 Inishowen YL, Tristar FC 1 v 2 Derry Colts, Mid Ulster YL 0 v 2 Ballinamallard FC

Under 13

Cabinteeley FC 2 v 2 Coleraine FC (Cabinteeley won 4-3 on pens), Glenavon FC 2 v 0 Finn Harps, Newell FC 0 v 8 Glentoran FC, Altrincham FC 2 v 0 Oliver Pkt, Tristar FC 1 v 1 St Marys FC (Tristar won 6-5 on pens), Donegal SB 11 v 2 Sion Swifts, Inishowen Yl 1 v 1 Partick Thistle (Inishowen won 4-2 on pens), Mountjoy Utd 1 v 1 Mid Ulster YL (Mountjoy 5-3 on pens), Ballinamallard FC 4 v 1 Roe Valley, Mfelt Sky Blues 1 v 1 East Donegal SB (East Donegal won 4-3 on pens), TUS Altenberge (DE) 4 v 1 Limavady Utd, Maiden City Ac 4 v 2 Foyle Harps, B Peacock YL 1 v 3 Ballycastle Y, Derry & District 2 v 2 Fivemiletown Utd (Derry & District won 5-3 on pens), Carniny Youth 0 v 3 South Donegal SB, GPS FC Bayern 1 v 0 Derry Colts, Newell FC 0 v 0 Sion Swifts (Sion won 4-3 on pens), B Peacock YL 1 v 9 Fivemiletown Utd, South Donegal SB 2 v 1 Altrincham FC, Derry Colts 5 v 1 Finn Harps, Glentoran FC 5 v 0 Donegal SB, Tristar FC 0 v 2 Mountjoy Utd, Carniny Youth 1 v 1 Oliver Pkt (Oliver Pkt won 4-3 on pens), Inishowen Yl 1 v 0 Cabinteeley FC, Partick Thistle 4 v 1 Coleraine FC, Ballinamallard FC 1 v 2 East Donegal SB, Ballycastle Y 0 v 0 Derry & District (Derry won 4-2 on pens) , GPS FC Bayern 0 v 0 Glenavon FC(GPS FC Bayern won 4-3 on pens), Limavady Utd 6 v 0 Foyle Harps, TUS Altenberge (DE) 1 v 5 Maiden City Ac, Roe Valley 0 v 4 Mfelt Sky Blues

Under 14

Tampa Bay 6 v 0 Letterkenny FC, FD Suomi (FI) 2 v 3 Oliver Pkt, Hillsboro Boys 0 v 3 Derry Colts, Strabane Ath 0 v 12 Donegal SBoys, Foyle Harps 0 v 0 Inishowen YL, Celtic FC 3 v 0 First Choice Soccer, South Donegal SB 2 v 0 Roe Valley, St Mary’s FC 3 v 2 Tristar FC, Finn Harps 4 v 1 Tollymore Utd

Under 15

Dergview FC 2 v 2 Tobermore United (Dergview won 6-5 on pens), Newry United 0 v 1 Inishowen YL, Norwich City 8 v 0 Institute FC, Tristar FC 0 v 3 Crusaders FC, Don Boscos FC 0 v 4 Carniny Y, Maiden City Colts 3 v 4 Donegal SB

Under 16

Ardstraw Y 2 v 0 Ballymacash R, Inishowen YL 1 v 2 Oxford Utd, Tristar FC 1 v 2 Limavady Utd,

Girls

UNDER 11: Donegal Women League A 2 v 1 Sion Swifts, Foyle Belles 0 v 1 Ballymoney Utd, Donegal Women League B 1 v 0 Derry City FC, Crusaders Strikers 3 v 0 Ballycastle Y Ac, Donegal Women League A 1 v 1 Ballymoney Utd (Donegal Woman won 5-4 on pens), Sion Swifts 1 v 5 Foyle Belles, Ballycastle Y Ac 0 v 3 Derry City FC, Crusaders Strikers 6 v 2 Donegal Women League B

UNDER 13: Inishowen Girls B 2 v 1 Inishowen Girls A, Sion Swifts 3 v 1 Donegal Women L A, Inishowen Girls A 3 v 1 Donegal Women L A, Inishowen Girls B 2 v 1 Sion Swifts, Donegal Women League B 2 v 4 Foyle Belles, Ballymoney Utd 5 v 1 Killen Rangers, Killen Rangers 1 v2 Donegal Women League B, Ballymoney Utd 0 v 0 Foyle Belles (Ballymoney won 3-2 on pens), Crusaders Strikers 0 v 1 Banbridge Rangers