Slideshow: UK Pipe Band Championships

Check out News Letter’s slideshow of pictures from the United Kingdom Pipe Band Championships held at Stormont Estate.

Results:

Closkelt Pipe Band tenor drummers Susan Hanna, Lauren Stanfield, Amy Cromie and Amy Moorehead pictured against the backdrop of Stormont

Closkelt Pipe Band tenor drummers Susan Hanna, Lauren Stanfield, Amy Cromie and Amy Moorehead pictured against the backdrop of Stormont

Grade 1: 1, Field Marshal Montgomery, also best drums; 2, Scottish Power; 3, St Laurence O’Toole; 4, Boghall & Bathgate; 5, Inveraray & District; 6, Shotts & Dykehead.

Grade 2: 1, Bleary & District; 2, Lomond & Clyde, also best drums; 3, Torphichen & Bathgate; 4, Buchan; 5, Manorcunningham; 6, Glasgow Skye Association.

Grade 3a: 1 on ensemble preference, Royal Burgh of Stirling; 2, Johnstone, also best drums; 3, Ballybriest; 4, 101 Northumbrian Regiment; 5 on ensemble preference, Annsborough; 6, New Ross & District.

Grade 3b: 1, Thiepval Memorial, also best drums; 2, Craigmount; 3, Achill; 4, Matt Boyd Memorial; 5, Royal Burgh of Annan; 6, Portlethen & District.

Juvenile: 1, George Heriot’s School. Drums: Dollar Academy.

Grade 4a: 1, Lochmaben Royal Burgh; 2, Closkelt; 3, Vale of Clyde, also best drums; 4, Cloughfin; 5, Arbroath RBL; 6, Marlacoo & District.

Grade 4b: 1, Burntisland & District, also best drums; 2, Ullapool; 3 on ensemble preference, Royal Burgh of Stirling; 4, McDonald Memorial; 5, Whitewater; 6, Clontibret.

Novice juvenile: 1, West Lothian. Drums: George Watson’s.

Drum majors

Adult: 1, Paula Braiden, Cullybackey; 2, Brian Wilson, Lomond & Clyde; 3, Lauren Hanna, Drumlough; 4, David Brownlee, Derryclavin; 5, Alicia Dickson, Matt Boyd Memorial; 6, Vikki Singer, McDonald Memorial.

Juvenile: 1, Emma Barr, PSNI; 2, Lauren Abraham, Raffrey; 3, Caitlin Graham, Upper Crossgare; 4, James Kennedy, Whitewater; 5, Joanne Graham, William Kerr Memorial; 6, Gemma McDowell, Tullylagan.

Junior: 1, Zoe McDowell, Aughintober; 2, Jason Nicholl, Tullylagan; 3, Rachel Lowry, Armaghbreague; 4, Beth Preston, Bessbrook Crimson Arrow; 5, Lana Gibson, Major Sinclair; 6, Kathryn McKeown, Battlehill.