Saturday’s Ulster Branch Rugby Results

Rugby results
Rugby results

Saturday, March 14, rugby results from around the Ulter domestic cup and league competitions.

Ulster Senior League:

Rainey Ob 5, Ballymena 57;

Dungannon 29, Ards 3;

Malone 43, Banbridge 12;

Belfast Harlequins 10, Armagh 29;

Queens 22, City Of Derry 12;

Powerade Towns’ Cup

Semi-finals

Ballynahinch II 24, Donaghadee 5;

Ballymena II 17, Clogher Valley 24;

Crawford Cup

Semi-finals

Dromore 2 13, Omagh 2 27;

Malone 3 8, Ballynahinch 3 30;

Crawford Plate

Semi-finals

Clogher Valley 2 13, Academy 2 8;

Belfast Harlequins 3 13, Bangor 2 15;

McCrea Cup

Semi-final

Queens 2 33, Malone 2 7;

Academy 10, Cooke 20;

Kukri Qualifying League 1:

Dromore 13, Instonians 19

Instonians win Kukri One title

Kukri Qualifying League 2:

Carrickfergus 65, Holywood 0;

Enniskillen 31, Grosvenor 8;

Holywood 0, Coleraine 3;

Kukri Qualifying League 3

Limavady 9, Larne 19;

Ulster 2nd League: Ards 2 10, Armagh 2 38; Malone 2 64, Ards 2 10;

Junior League 1: Ballyclare 2 22, Grosvenor 2 0;

Junior League 2: Dungannon 3 10, Portadown 2 10;

Junior League 5: Lurgan 2 17, Lisburn 3 12;

Junior League 6: Holywood 2 22, Cooke 3 15;

Rejenerate Cup: Malone 27, Ballymoney 7;

Nutty Krust TC Wells T’ment: Portadown 24, Ballymena 24;

Forster Cup: Armagh 3 14, Ballymena 5 19; Donaghadee 2 0, Randalstown 2 6;

Forster Plate: Instonians 3 46, Ophir 2 13; Ballymoney 3 22, City Of Derry 3 17;

Minor League East 2: Malone 4 10, Carrickfergus 4 20; Bangor 3 13, Ballynahinch 7 24;

Minor League North: Letterkenny 2 22, Limavady 3 0;

Ulster Carpets U18 Cup: Cavan 12, Newry 10;

U18 Play Off: Ards 0, Rainey Ob 32;

U18 Friendly: Malone 15, Banbridge 24; Bangor 2 0, Virginia 59;

Ulster Carpets U16 Cup: Ballymoney 28, Malone 0;

U16 Play Off: Ballynahinch 0, Armagh 41;

U14 Play Off: Virginia 17, Ballynahinch 0; Finn Valley 0, Malone 38;

U14 Friendly: Lurgan 45, Dungannon 7;

Schools 2XV Cup: Lurgan College 6, Belfast Royal Academy 10;

Schools 3rd XV Cup: Royal Belfast Academical Inst 18, Methodist College 17;

Schools 3rd XV Plate: Ballymena Academy 37, Methodist College 21;

High Schools Trophy: St Columbs 0, Dromore HS 57;

High Schools Plate: Dungannon Int College 34, Castlederg HS 0;

Danske Bank Medallion Shield: Wallace High School 5, Royal Belfast Academical Inst 13;

Danske Bank Medallion Plate: Ballymena Academy 17, Down HS 5;

Schools Friendly: Carrickfergus GS 19, H S Dublin 24; Methodist College 10, TBC 1 0;